čtvrtek 10. května 2007

Boromir


Jméno: Boromir
Další jména: Kapitán Bílé věže, Strážce Bílé věže, Gondorský pán (princ)
Rasa: člověk
Datum narození: 2978 Třetího věku
Datum úmrtí: 26.2. 3019 Třetího věku
Původ: Gondor, dům Húrina
Otec: Denethor II., správce Gondoru
Matka: Finduilas
Sourozenci: mladší bratr Faramir
Zbraň: meč, štít
Boromir se narodil roku 2978 Třetího věku. Jeho otcem byl Denethor II., matkou Finduilas, dcera Adrahila z Dol Amrothu. Boromirův mladší bratr Faramir se narodil roku 2983. Následujícího roku se Denethor stal správcem trůnu Gondoru, tuto hodnost převzal po svém otci Ecthelionovi II.
Roku 2988 zemřela Finduilas a Denéthor se stal pochmurným, chladným a izoloval se od rodiny. V té době se sblížili Boromir s Faramirem a stali se opravdu velkými přáteli. Denethor vždycky upřednostňoval Boromira před Faramirem, avšak nepanovala mezi nimi žádná rivalita. Boromir ale vždycky Faramirovi pomáhal a podporoval ho. Boromir byl však považován za odvážnějšího a nebojácnějšího než Faramir. Jeho skvělé bojové vlastnosti v bitvách byly známy po celém kraji.
V reakci na prorocký sen, kteří oba bratři měli, byl Boromir zvolen, aby se roku 3018 vydal do Roklinky. Cesta z Minas Tirith mu zabrala 110 dní, jel po jemu neznámých cestách, až konečně dorazil do Roklinky, o které málo Gondorských vůbec vědělo. Na cestě Boromir opustil svého koně Tharbada, se kterým nemohl překonat těžké překážky, které musel překonat na cestě. Tharbada tedy opustil asi v polovině cesty, dál musel Boromir pěšky. Do Roklinky přijel ve chvíli, kdy Elrondova rada pomalu začínala.
Na radě sdělil novinky z Gondoru, o neustálém válčení s Mordorem. Také se snažil ostatní přesvědčit, aby směl vzít Prsten do Gondoru a použít jej proti nepříteli. To ale nikdo nechtěl dovolit, jelikož Prsten nelze použít proti Sauronovi, protože jej ovládá svou vůlí.
Následně se tedy alespoň přidal ke Společenstvu a vydali se na cestu. Ještě před odchodem Boromir zatroubil hlasitě na Gondorský roh se slovy, že neodejde jako zloděj, který se plíží nocí. Elrond ho poté varoval, aby už takhle nikdy netroubil, dokud nedorazí k hranicím Gondoru.
Společenstvo se vydalo na cestu a po neúspěšném pokusu přejít přes Caradhras se vydalo skrz doly Morie, kde padl Gandalf, v boji s balrogem. Po pádu Gandalfa převzal velení Aragorn. Dalšího dne dorazili do Lothlórienu, kde Boromir podstoupil zkoušku mysli od Galadriel. Než Lórien opustili Boromir dostal od elfů dary: elfí plášť a zlatý opasek.
Boromir se stále nevzdal nápadu dostat Prsten do Gondoru a snažil se přesvědčit Aragorna, aby se jeho nápad uskutečnil. Bylo však rozhodnuto, že Prsten bude zničen v ohních hory Osudu. S tím ale Boromir nesouhlasil, stále přesvědčoval ostatní, že Prsten bude v Gondoru v bezpečí a pomůže ubránit jeho zemi. Neuspěl však. A tak se v jeho mysli, pomalu ovládané Prstenem, začal rodit nápad, že by Prsten mohl vzít sám, a ochránit svůj lid. To pro něj zrada nebyla, tak by se ospravedlnil.
Když se Frodo, který nesl Prsten, vzdálil od ostatních, vydal se Boromir za ním požadoval, aby mu Frodo Prsten vydal. Ten samozřejmě nechtěl a když se mu ho pokusil Boromir násilím vzít, nasadil Prsten a utekl. Až teď si Boromir uvědomil, co provedl, ale bylo příliš pozdě. Věděl, že Společenstvo by ho už nepřijalo. V té chvíli zaútočili skuruti a Boromir se s nimi pustil do bitvy. Přitom byl Boromir smrtelně zraněn, když bránil hobity Smíška a Pipina, chtěl tak odčinit svůj pokus o získání Prstenu.
Ještě před smrtí zatroubil na Gondorský roh a přivolal tak Aragorna, který však přiběhl příliš pozdě a hobiti byli odvlečeni. Než zemřel, požádal Aragorna, aby se pokusil ubránit Minas Tirith. Pak zemřel. Aragron, Gimli a Legolas ho tam nechtěli jen tak nechat a tak použili jednu z loděk, kam Boromirovo tělo uložili a poslali ho společně s jeho mečem, štítem, opaskem, pláštěm, zlomeným rohem a se zbraněmi nepřátel, jež zabil do Rauroských vodopádů. Společně pak zazpívali na Boromirovu počest píseň. To bylo 26.února 3019 Třetího věku.
Po třech dnech nalezl Faramir loď s Boromirovým tělem, plujícím po Anduině.

Žádné komentáře: